uyku.uzerine.com


Haber bülteni üyeliği

 DİKKAT!

Bu sayfadaki bilgiler, yazılı kaynaklardan ve internetten derlenmiştir.

 

Uyku hastalıklarının çağımızda giderek artıyor olması, bunun biraz da modern zaman hastalığı olduğunu gösteriyor. İlk zamanlar; insanlar da, diğer canlılar gibi karanlığı dinlenme zamanı olarak kullanırdı. Hayvanlarda bu durum hala aynı, görme duyuları gelişmemiş yarasa, köstebek gibileri veya çok gelişmişleri dışında. Onlar için uykuyu engelleyebilecek tek durum, uykudayken savunmasız bir durumda olmanın tedirginliğidir büyük ihtimal.  

   Hiçbir hayvanda narkolepsi hastalığını göremeyiz mesela(görebiliriz de :). Tabi devamlı bir dinlenme halinde olan koala gibilerini saymazsak. Bir de aşırı uyuma hastalığının bile yanına yaklaşamayacağı kış uykusu kahramanları vardır.
Kış uykusu da gariptir gerçekten. Yedi ay uyuyan hayvanlar vardır. Bir insan aynı koşullarda uyumaya kalksa bir kaç hafta içinde açlıktan susuzluktan ya da vücudunda zehirli madde birikmesinden dolayı ölür, kasları, kemikleri erirdi. 
Bazı hayvanların uyku saatleri yaklaşık olarak; zürafa 2 saat, fil 3 saat, köpekbalığı 5 saat, kedi 12 saat,  sıçan 13 saat, aslan 14 saat, yarasa 19 saattir.

Editör Bilgileri


Editöre Ulaşın

En Son Eklenenler

x-isini-pulsari
yaz-ucgeni
yerel-kabarcik
yildizlar-arasi-yolculuk
zhai-zhigang
avusturya-uzay-ajansi
birlesik-krallik-uzay-ajansi

Uzerine.com Copyright © 2005 Uzerine.com
uzerine.com Ana Sayfa | Gizlilik Sözleşmesi | Üye Girişi